„Broad Peak. Niebo i Piekło” – Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

Ktoś mógłby powiedzieć, że „Broad Peak. Niebo i Piekło” to kolejna książka o tragedii na Broad Peak, ukazująca się mniej więcej w tym samym czasie co „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Tematyka podobna, ale jak bardzo inna to książka. Dla autorów – Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego – tragiczne wydarzenia na ośmiotysięcznym szczycie stanowiły pretekst między innymi do przybliżenia historii polskiego himalaizmu „Lodowych Wojowników”.

Książka wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego napisana jest z rozwagą, czytelnik nie znajdzie w niej ocen postępowania poszczególnych osób, gdyż ich nie powinno być. W zamian przedstawione są sylwetki uczestników wyprawy, pomagające zrozumieć ich marzenia, zobaczyć świat ich oczami. Dla mnie te rozdziały były swego rodzaju perełkami, autorzy pokazali kunszt dziennikarski. Ciekawostką jest fakt, że brakuje rozdziału dotyczącego Artura Małka (celem poznania przyczyn odsyłam do książki).

Wiele miejsca w publikacji, ze zrozumiałych powodów, poświęconych jest twórcy programu „Polski Himalaizm Zimowy”, Arturowi Hajzerowi. Dzięki temu czytelnik ma możliwość poznania przyczyn powstania programu, oraz zrozumieć, jak ta tragedia wpłynęła na jego twórcę.

Lektura książki to również opis wydarzeń, które miały miejsce po tragedii, kiedy na porządku dziennym były oskarżenia, polemiki, dyskusje dotyczące himalaizmu w ogóle. Oczywiście, to również czas raportu PZA, któremu poświęcony jest osobny rozdział.

Książkę czyta się z przyjemnością, autorzy wykazali się rzetelnością, pozwolili czytelnikowi ocenić wyprawę i wszystko, co było z nią związane. Z całą pewnością pozycja ta pozwala lepiej „zrozumieć góry”.

Tytuł Broad Peak. Niebo i piekło  
Autor
Wydawnictwo Wydawnictwo Poznańskie
Język polski
ISBN 978-83-7177-949-7
Data wydania
Liczba stron 432
Okładka twarda
Zobacz, gdzie kupić
Brak książki w księgarniach!
0 0 votes
Article Rating

Related posts

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” – Anna Kamińska

„Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt” – Mariusz Sepioło

„Fiva. Przekroczyć granicę strachu” – Gordon Stainforth

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Biegun
Tomasz Biegun
24 października 2014 16:48

Czytałem i z całego serca mogę polecić