Chrobacza Łąka. A może jednak Hrobacza?

Chrobacza Łąka. A może jednak Hrobacza?

Jarek Zaktaulizowany: 21 marca 2018 (Opublikowany: 21 kwietnia 2013)
Résumé: 21-04-2013 14.6 km 4h 25min GOT: 20 Ślad GPX

Moje pierwsze spotkanie z niewysokim szczytem Chrobaczej Łąki miało miejsce kilka lat temu, w charakterze czysto teoretycznym. Przeglądałem wówczas pytania z egzaminu teoretycznego na przewodnika beskidzkiego III klasy, a jedno z nich dotyczyło Przełęczy u Panienki i tytułowego szczytu. Od tamtej pory kilkukrotnie byłem w obu tych miejscach, jednak nigdy nie podchodziłem od Straconki szlakiem czerwonym rozpoczynającym (kończącym) Mały Szlak Beskidzki.

Mały Szlak Beskidzki
Za nami 7.0 km
Przed nami 130.0 km

Na szlaku

Parking przed Kościołem Matki Bożej Pocieszenia stał się zarówno początkowym, jak i końcowym punktem tej krótkiej wycieczki. Mieliśmy trochę pecha, gdyż przyjechaliśmy chwilę przed rozpoczęciem mszy, więc nie był to najlepszy czas na przebieranie się w górski strój, ale co tam :).

Już po kilku chwilach zdobywaliśmy wysokość szlakiem czerwonym. Warto dodać, że początkowo biegną razem trzy szlaki: czerwony, zielony do schroniska na Magurce oraz żółty na Łysą Przełęcz (585 m n.p.m.), z tym, że „nasz” zaraz za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej skręcił w lewo, w ulicę Czupel.

Sama droga nie jest wymagająca, a dostarcza bardzo dużo wrażeń widokowych, szczególnie w stronę Bielska Białej. Na trasie występują dwa większe podejścia – na początku trzeba wspiąć się na wypłaszczenie Czupla (654 m n.p.m.) a pod koniec na Chrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.) z Przełęczy u Panienki (710 m n.p.m.).

Chrobacza, czy Hrobacza Łąka?

Nazwa szczytu dostarczyła mi małych komplikacji. Co prawda, większość map (wszystkie, jakie przeglądałem), informacji w internecie, przewodników, czy nawet szlakowskazy podają nazwę jako Hrobacza Łąka, jednakże etymologię nazwy znalazłem tylko w przewodniku Trusia: „Beskid Mały. Przewodnik” (Oficyna Wydawnicza „Rewasz”). Podaje on, że nazwa szczytu pochodzi od nazwy łąki, która swego czasu należała do jednego z gospodarzy o nazwisku Chrobak. Dlatego też poprawna forma to Chrobacza Łąka.

Żurek na szlaku

Z każdą kolejną próbą zjedzenia schroniskowego posiłku zaczynam odnosić wrażenie, że żurek zalicza się albo do potraw luksusowych, albo bardzo skomplikowanych w przyrządzaniu. Tak niestety było i tym razem. Czas oczekiwania wyniósł około 20 minut, dlatego odbierając posiłek podziękowałem uśmiechem i słowami „pewnie będzie to najlepsza zupa na świecie”. Jak bardzo się pomyliłem… Krótko mówiąc – żurek, to nie woda ze śmietaną i kawałkiem kiełbasy.

Galeria

Informacje praktyczne

Punkt na mapie

Trasa

Odcinek Szlak Czas GOT
Straconka – Przełęcz „U Panienki” czerwony 1 godz. 55 min 7 / 5
Przełęcz „U Panieniki” – Chrobacza Łąka czerwony 0 godz. 20 min 4 / 4
Chrobacza Łąka – Przełęcz „U Panieniki” czerwony 0 godz. 20 min 4 / 4
Przełęcz „U Panienki” – Straconka czerwony 1 godz. 50 min 5 / 7
  4 godz. 25 min 20 / 20
Mapa trasy
Profil trasy

Dojazd

Dojazd nie stanowi większego problemu, a dzięki obwodnicy Bielska nie trzeba przedzierać się przez centrum miasta. Drogą S1 (przechodzącą w S69) należy jechać do obecnie ostatniego zjazdu, prowadzącego na ulicę Żywiecką, gdzie skręca się w lewo. Koło stacji benzynowej skręcamy w prawo w ulicę Górską, prowadzącą do celu.

Przewodniki

Mapy

  • "Beskid Mały". Wydanie VII. Skala 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Compass, Kraków 2012

0 0 votes
Article Rating

To również może Cię zainteresować

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona używa plików cookie, celem analizy ruchu. Korzystając z niej, zgadzasz się na to. Akceptuj Więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x